Домашна пита која одлично оди со кафе

25 октомври, 2020
cake-4117292_640 (1)

Пита со боровинки и лимон

Состојки:

4 чаши боровинки сок од еден лимон

ванилин шеќер

половина лажичка цимет

малку путер

четвртина чаша брашно

половина чаша шеќер или повеќе ако е потребно (пробајте ја смесата)

крцкаво тесто (купено или домашно)

Подготовка: Печете го тестото неколку минути. Потоа измијте ги боровинките, лесно изгмечете ги и измешајте со сок од лимон, шеќер, малку цимет и брашно. Ставете ја смесата на тестото и прелијте го со стопениот путер. Печете околу 20 минути на 200 Ц.

Совет: Наместо боровинки, можете да ставите и други овошја, како цреши, јагоди, капини, малини, јаболка.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum