Доручек за паметење: Чоколадна овесна каша со банани

13 мај, 2020
pojadok

Состојки:

 • 2 шољи овесни снегулки
 • 2 шољи бадемово млеко
 • 3/4 шоља вода
 • 2 зрели банани ( едната пресечетеја на коцки, другата на крукчиња )
 • 1/4 лажичка екстракт од бадем
 • 1/4 лажичка екстракт од ванила
 • 2 лажички какао
 • 2 лажички мед
 • 1/3 шолја исецкани ореви
 • прстофат сол
 • прстофат цимет
 • 2 лажички ситно исецкано црно чоколадо

Начин на подготовка:

– во сад загрејте ги бадемовото млеко, водата, бананите во форма на коцка, екстрактот од бадем и солта

– кога смесата ке почне да врие садот тргнетего од оган и додадете ги овесните снегулки, какаото и 1 лажица мед

– садот повторно вратете го на оган и гответе на средна температура со повремено мешање околу 6 до 7 минути

– кога смесата ќе биде готова сервирајте во сад и врз неа додадете ги останатите банани, 1 лажичка мед и исечканите ореви

– по ваша желба додадете цимет и рендано чоколадо

Пријатен апетит!