Два брзи рецепти: Што е со готвената шунка по празниците?

15 април, 2020
NASLOVNA

Најчестото кулинарно прашање што си го поставуваме еден ден или два после Велигден е како да се користи шунка во друга форма, без да се распадне или да ни здосадува. Ви донесуваме два едноставни и брзи рецепти кои ќе ја направат вашата шунка уште пријатна во други форми.

Паштета од шунка и чили пиперчиња:

  • 250 гр варена шунка
  • 2 парчиња лук
  • 50 мл маслиново масло
  • лажичка сецкана чили пиперка
  • 2 лажици сок од лимон
  • сол и бибер

Подготовка: Во варената шунка натиснете го лукот со мешалка од миксерот, па додајте го измешаното маслиново масло со сок од лимон, измешајте добро и на крај додадете ги чили пиперчињата, сол и бибер по желба. Послужете ја оваа едноставна  и вкусна паштета што ќе ви го загрее непцето со тост леб.

Сложенка од зеленчук и варена шунка

Состојки:

 – 250 гр варена шунка

– 1 павлака

– 2 парчиња лук

– 200 гр зеленчук по желба (грашок, брокула или зелка)

– 300 гр  тестенини

– 150 гр сирење

– Маслиново масло

 – трошки од леб

Подготовка:

Загрејте го маслиновото масло и додајте го ситно исецканиот лук и засечената шунка на неа. Промешајте кратко. Гответе ги тестенините и измешајте ги со варен зеленчук, зачинете со сол и бибер.

Ставете ред тестенини и зеленчук во огноотпорната тава, рендате малку сирење, па ставете ја шунката и покријте ја шунката со остатокот од зеленчукот. Истурете ја павлаката  и потоа остатокот од сирењето. Печете на 180 степени околу 10 минути.