Двојна чоколадна сензација: Мафини кои ќе ги паметите! (Видео, Рецепт)

7 мај, 2020
мафин

Потребни состојки за три калапи: 125 гр путер; 125 грама шеќер; екстракт од ванила; 2 јајца; 125 гр брашно; сол; 1/2 лажичка сода бикарбона; 100 гр црно чоколадо; 150 гр чоколаден намаз.

Подготовка: Измешајте путер, шеќер, екстракт од ванила. Измешајте, а потоа додајте ги јајцата; брашно; малку сол; сода бикарбона; мешајте со рака. Додадете го ситно исецканото чоколадо. Промешајте. Смесата ставете ја смесата во калап, прелијте со чоколаден намаз; потоа ставете ја преостанатата мешавина. Печете 25-30 минути на 180C.