Џејми Оливер има 10 одлични совети како да ја подготвите совршената скара и лесно да станете мајстор за скара

29 април, 2020
скара

Да се ​​биде најдобриот мајстор за скара е всушност еден вид чест, признава Џејми Оливер и нуди совети како да станете токму тоа. Ако веќе сметате дека сте одлични во оваа работа исто како и славните готвачи, сигурно можете да пронајдете нешто што ќе ве направи уште подобри. Во отсуство на инспирација, можете да користите рецепт за маринада што ќе го одушеви вашето друштво.

Да признаеме, повеќето од нас се лоши кога станува збор за правење на скара …  веројатно ќе ги отруеме пријателите. Чудно е како избереме метод за преработка на храна што бара најголема концентрација, баш во оние денови кога само сакаме да пиеме пиво. На овој начин започна приказната за совршената скара на Џејми Оливер на неговата официјална страница. Иако некои може да бидат малку навредени, би било добра идеја да ги следите советите за тоа како да направите совршена скара на еден од најпочитуваните готвачи.

Дури и ако сме одлични во правење на скара, секогаш има простор да бидеме малку подобри, нели?

Готвењето на жив оган бара вештина, додава Џејми и совладувањето на оваа техника ќе ви обезбеди посебна чест кај пријателите. Еве како да станете главен ’мајстор за скара’ по советите на Џејми Оливер:

1. Подгответе ја вистински скарата

 Можеби ова звучи основно, но ако сакате совршен вкус на храната на скара, потребни се овие две работи –  јаглен за скара и капак. Скарата на гас или електричните скари, се разбира, можат да послужат за целта, но во тој случај, тој посебен чаден вкус ќе отсуствува. Капакот се покажува како многу корисен додаток ако сакате да ја однесете скарата на следното ниво. Без оваа помош, не можете да стопите сирење на плескавицата или да подготвите пушени ребра….

 2. Користете вистински јаглен

Ако брзате во бирање на јагленот или го заменувате со брикети, можеби ќе сакате да размислите два пати. Подготовката за скара може да направи огромна разлика во исходот, бидејќи јагленот го менува вкусот на храната. Набавете квалитетен јаглен на време, а еден од подобрите, е јагленот од бука. Ако се сметате себеси за професионалец, тогаш можете да додадете и чипови од дрво или дабови гранчиња кои ќе дадат одличен вкус на рибите и свинското месо, додека црешите и јаболкниците даваат сладкост на месото. Потопете половина од гранчиња во вода, а потоа додадете јаглен и запалете ја скарата.

via GIPHY

3. Чекајте го вистинскиот момент за печење на скарата

Скарата бара трпеливост и концентрација. За почеток, потребно е да се почека пламенот целосно да се изгаси, но јагленот мора да остане вжештен. Овие се всушност идеални услови,  кога топлината е најсилна и наједнакво распределена, предупреди Џејми.

4. Регулирајте ја температурата.

Најдобар начин за тестирање на температурата е со рака. Поставете ја раката 12 см над решетката и проверете колку долго можете да ја задржите во таа позиција без да почуствувате непријатност. Ако е шест секунди, тогаш температурата е ниска. Држејќи ја раката четири секунди ќе утврди дека станува збор за средна топлина. Две секунди ќе ве предупредат дека ова е многу висока температура. Ставете го целиот јаглен од едната страна, додека другата страна ќе остане без директна топлина.

5. Набавете ги вистинските алати

Најважните од овие се држачите што обезбедуваат најголема контрола и ја намалуваат можноста фините парчиња месо да завршат таму каде што не треба.

 6. Направете ги вашите домашни хамбургери најдобри

Дури и ако тие се состојат само од квалитетно месо, сол и бибер ќе ја победат секоја подготовка на месо од продавница. Земете мелено месо со малку маснотии за да ги задржите вашите плескавици сочни.

7. Не заборавајте дека рибата е одлична на скара

Земете цела пастрмка или лосос, вметнете дабови гранчиња и печете, советува Џејми. Можете да ја исечете рибата напречно и да ја наполните со лимон, копар и бибер, а потоа да ја фрлите на скара.

via GIPHY

8. Маринирајте, маринирајте, маринирајте

Фразата „оставете неколку часа или најдобро во текот на ноќта“, има уште поголема тежина кога станува збор за скара. Така, ќе бидете сигурни дека вкусот што ќе го додадете во маринадата нема да биде поништен од чадот. Најдобро е да го премачкувате месото со остатокот од маринадата на секои 10 минути додека се пече. На овој начин, месото ќе биде обезбедено со влага, арома на чад и нежна карамелизација.

9. Не уништувајте зеленчук

Скарата е често изговор за да се претвориме во вистински месојади, но огнот прави чуда за зеленчукот, ако техниката на печење се прави правилно. Џејми советува да го исечете зеленчукот на тенки парчиња, а потоа веднаш да ги фрлите на решетката без зачини. Откако ќе се испече зеленчукот, можете да додадете малку добро маслиново масло и оцет на него.

10. Размислувањата за прилоците за скара

Прилозите никогаш не треба да се стават во втор план, бидејќи тие сè уште изнесуваат две третини од оброкот. Може да послужите класични салати, житни странични јадења (кускус).

Сега знаете како да ја подготвите совршената скара, според еден од најпопуларните готвачи во светот, само треба да го подготвите месото и да се фатите за работа.

via GIPHY