Џин,ѓумбир, цимет … 5 рецепт за најубав новогодишен коктел!

30 декември, 2020
коктел

Покрај шампањ и вообичаени пијалоци за новогодишната вечер, можете да зачекорите во 2021 година со одлични коктели. Коктел мајсторот Марин Некиќ сподели со нас пет рецепти за коктели кои се идеални за новогодишната ноќ со најблиските во домашното издание.

Особено ќе им се допадне на љубителите на џин, кој е збогатен со свеж лимон. За оние кои претпочитаат потемни пијалоци, црниот меден коктел ќе ги разбуди сите сетила со одлична комбинација на виски, сируп од лимон и мед, црвено табаско и цимет.

Зачинета брусница
Состојки: 30 ml Tanqueray London Dry – Џин, 1 ml сируп од лимон и мед, 30 ml сок од брусница, 2 капки зелен табаско, 80 ml jamnica.

Постапка: Истурете ги состојките во чаша и нежно мешајте со лажица. Украсете со дехидриран лимон. Послужете со мраз и лимони на страна.

24sata

Црн мед
Состојки: 4 ml црна етикета Џони Вокер, 20 мл мед и сируп од лимон, 2 капки црвено табаско, 1 дл ѓумбир (пенлив пијалок од ѓумбир), рендан стап од цимет, ловоров лист за украсување.

Постапка: Подгответе го пијалокот во висока чаша над мраз. Нежно промешајте со лажица.

24sata

Зачинет Кампари
Состојки: 20 ml Tanqueray London Dry, 20 ml Campari, 20 ml свеж сок од портокал, 80 ml газиран безалкохолен пијалок.

24sata

Постапка: Истурете ги состојките над мразот во чаша, нежно промешајте со лажица. Преку пијалокот изрендајте стапче цимет и исцедете ја кора од портокал. Украсете со кора од портокал и анасон.

Џинче
Состојки: 40 ml Tanqueray London Dry, 1 дл газиран пијалок, 10 ml свеж сок од лимон, парче дехидриран лимон за декорација.

24sata

Постапка: Додадете ги состојките по редоследот наведен во рецептот, промешајте со лажица и украсете со дехидрирано парче лимон.

Рос солис г & т
Состојки: 40 ml џин Tanqueray No 10, 1 дл тоник, 20 ml сируп од розова моноза, 10 ml свеж сок од лимон, 3-4 дехидрирана роза, парче дехидриран лимон.

24sata
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris