Фантастичен појадок за силен почеток на денот: Американски палачинки со јаболка и цимет!

21 април, 2020
palacinki

Сите сакаат палачинки, а оваа поздрава и многу посочна варијанта сигурно ќе ви се допадне.

Потребни состојки за две лица:

 • 150 грама хељдино брашно

• 2-3 лажици кокосов шеќер

• 2 јајца

• 180 мл бадемово или кокосово млеко

• 1/2 лажичка сода бикарбона

• ванилин шеќер

• 50/60 грама ситно изрендано јаболко

• 1/2 лажичка цимет

• Кокосово масло

Подготовка: Во садот за мешање истурете брашно, шеќер, цимет и сода бикарбона. Во друг сад изматете ги јајцата со млекото, измешајте ги состојките од првиот сад и додадете ги ренданите јаболки и ванилин шеќер. Промешајте сè добро. На тава, загрејте го кокосовото масло и истовремено печете неколку помали палачинки (американските палачинки се подебели). Можете да ги послужите со домашен џем, парчиња сезонско овошје и јаворов сируп или крем од лешник.