Исчезнуваат за момент: Брзи, сочни мафини со нутела!

13 октомври, 2020
мафини

За едноставни, сочни мафини ви требаат само – само 4 состојки!
Ова богато колаче за чоколадни чипови има само четири состојки, што ги прави наједноставни, но сепак највкусни мафини.

Главната состојка е Нутела, а останатите три состојки, брашно, јајца и шеќер. Горе-долу го имате веќе дома. Покрај брашното искористивме и малку прашок за пециво.

Состојки:

-2 големи јајца
-1/4 чаша (50 грама) шеќер
-340 гр Нутела
-1/2 чаша брашно + 1/2 лажичка прашок за пециво


Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180С.Победи јајца и шеќер заедно.
Додадете Нутела и мешајте додека состојките не се соединат.
Во друг сад измешајте ги брашното и прашокот за пециво и додадете ги смесата од јајца и нутела. Мешајте додека не се формира смеса. Наполнете ги калапите за мафини со смесата до 2/3 од калапите.
Печете 10-15 минути или додека врвовите не бидат сјајни и испукани, а средината не е мека.


Погледнете како да подготвите мафини на видеото

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort