Јогурт со боровинки и ванила

25 април, 2020
3a0c473e0ed9b47062ec1e1e88b34c897ee6725d_69feb697d3dc15c4c3ddd8e09d1c5d854cc74bb6_articlemain

За добро утро или добра ноќ ..

150 гр боровинки

1 лажица шеќер од кокос или засладувач по ваш избор

1/2 портокал, сок и кора

1 лажичка екстракт од ванила

500 гр грчки јогурт

50 гр ф’стаци, исецкани

Во подлабок сад ставете ги боровинките, засладувачот, кората и сокот од портокал и 2 лажици вода. Загрејте полека додека шеќерот не се стопи и варете 2 минути за да формирате сируп. Оставете да се излади и лади.

Истурете го јогуртот во чаша, ставете боровинки на нго и на крај посипете со сецкани ф’стаци и сервирајте.