Како да направите домашна чоколадна АЛВА! (ВИДЕО)

13 декември, 2020
алва

Ова е стар рецепт за домашна алва, а во модерната верзија можете да додадете и чоколадо. Најдобро од сè, таа е подготвена од состојки кои секогаш ги имате дома!

Потребно ви е:

300 гр сусам
400 гр шеќер
4 лажици брашно
2 чаши вода
4 лажици масло
2 ванилен шеќер
100 гр чоколадо

Подготовка:

Испржете го брашното во тава додека не стане кремасто. Пржете го сусамот така да има и крем боја. Оставете сусамот да се излади и измелете го на машина за кафе. Измешајте го мелениот сусам и брашно, додадете масло и измешајте сè добро. Вртете го шеќерот, додадете ванилин шеќер и кога ќе се врти, додадете сусам и брашно и мешајте со жица додека не се згусне. Истурете во калапи по желба.

Уживајте!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi