Кокосови енергетски плочки од САМО три состојки!

7 јуни, 2020
фхтх

Љубителите на кокос ќе уживаат во вкусни енергетски плочки направени од кокосови снегулки, кокосово масло и мед. Ова е рецепт без печење идеален за оние кои внимаваат на својата „линија.“

Состојки:

  • 300 грама незасладени снегулки од кокос
  • 200 ml растопено кокосово масло
  • 85 грама мед по желба

Подготовка:

1. Во голем сад, измешајте ги кокосовите снегулки со растопеното кокосово масло и медот додека не добиете хомогена леплива смеса.

2. Ако смесата е премногу сува, додадете повеќе кокосово масло или малку вода.

3. Наместо мед, можете да користите друг течен извор на шеќер, како што е јаворов сируп или агаве сируп


4. Пренесете ја смесата во плитка тава претходно обложена со хартија за печење. Добро притиснете ја смесата во калапот и ставете во фрижидер неколку часа да се соедини.

5. Изладената смеса исечете ја на парчиња по желба. Добар апетит!

6. Може да ги одржувате кокосовите енергетски шипки подготвени на овој начин на собна температура околу една недела. Ако ги чувате во фрижидер или замрзнувач, ќе траат неколку недели или месеци.