Колачиња со пудинг од чоколадо и ванила: Само 5 состојки, готови за помалку од еден час и совршено вкусни! (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

14 декември, 2020
236959_keksici_ls

Состојки за колачиња од ванила:

125гр путер

50гр шеќер во прав

2 ќесички ванилин шеќер

125гр меко брашно

50гр прашок за пудинг од ванила

Состојки за колачиња од чоколадо:

125гр путер

50гр шеќер во прав

2 ќесички ванилин шеќер

125гр меко брашно

50гр прашок за пудинг од чоколадо

Подготовка:

 • Рачно измешајте путер со шеќер во прав и ванилин шеќер.
 • Додадете брашно и измешајте.
 • Додадете пудинг во прав од ванила и измесете ја смесата.
 • Пренесете ја смесата во ќеса за замрзнување и оставете ја во фрижидер половина час.
 • Кон крајот на отстојувањето на тестото од ванила, направете смеса од чоколадо.
 • Пренесете го тестото во ќеса за замрзнување и оставете го во фрижидер половина час.
 • Извадете го светлото тесто од фрижидерот и откинете парчиња тесто со големина на лешник.
 • Направете топчиња од тесто и ставете ги во плех обложен со хартија за печење, но оставете простор помеѓу бисквитите бидејќи ќе нараснат.
 • Притиснете ја секоја топка со вилушка за да оставите трага на неа.
 • Печете во загреана рерна на 180 степени целзиусови 8 минути.
 • Од вкупната количина на бела смеса, ќе добиете 41 колаче.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi