Комбинирајте вода со зеленчук во прав, замрзнете ја смесата и ќе добиете НАЈЗДРАВ СЛАДОЛЕД

25 јуни, 2020
sladoled

Сладоледот се смета за еден од омилените летни десерти.

Не ви требаат премногу знаење, вештини или состојки за да направите природно богат сладолед дома.

Доволно е малку вода и зеленчук во прав и калап за сладолед.

Органскиот растителен прав добро се меша со водата, но ако сакате побогата арома и хранливи материи, можете да додадете кокосова вода, или омиленото растително млеко, Џес Цартинг.

Доколку претпочитате стаклена структура на сладолед, користете обична или кокосова вода. Ако сте поголем обожавател на кремаста текстура, користете кокос, макадамија или протеинско млеко од грашок.

Користете блендер или шејкер за коктели за добро мешање на сите состојки, но и секоја друга чинија со капак исто така ќе ви служи. Состојки:

  • 2 чаши вода или млеко по ваш избор
  • 2 лажички органски растителен прав

Додадете го зеленчуковиот прав во ладна вода и добро измешајте, а потоа драспоредете ја течноста во калапите за сладолед. Оставете во замрзнувач најмалку шест часа, по можност преку ноќ.

Кои се придобивките од овој сладолед?

„Здравиот сладолед може да биде забавен и лесен дел од подготовката на оброкот кој ви дава освежувачка закуска, особено во топли денови, и е богат со хранливи материи“, вели Цартинг.