Лазањи со пилешко и спанаќ

11 април, 2020
lazanji

Кремасти, топли, вкусни, домашни… се зборови кои ги опишуваат овие прекрасни пилешки лазањи кои едноставно мора да ги испробате ако сакате да го изненадите семејството со вкусн задоволство.

Лазања е оброк со кој едноставно не можете да тргне наопаку, бидејќи малкумина не сакаат. Можете да експериментирате со списокот на состојки што ќе ги користите по ваш вкус. Денес ви носиме комбинација од лазања, пилешко, спанаќ и два вида сирење.

Потребни состојки:

-12 парчиња тестенини за лазања,

-450 гр. димени пилешки гради,

-3 чаши рендан пармезан,

-4 чаши рендано сирење од моцарела,

-180 гр млад спанаќ,

– 12 ленти сланина,

-1 лажичка италијански зачини (босилек, оригано, рузмарин)

-1 лажица сецкан магдонос

За сос:

-8 чаши млеко,

-2 лажици пилешка супа,

-8 лажици путер,

-4 парчиња лук, ситно исецкан

-12 лажици брашно

-бибер

-рендано морско оревче

-1 лажичка италијански зачини

-¼ чаши рендан кашкавал

Вклучете ја рерната на 175C , потоа започнете со подготовка на кремастиот сос. Истурете го млекото и супата во поголем сад и ставете го на шпоретот да зоврие, а потоа тргнете го од шпоретот. Во посебен сад, ставете го путерот да се стопи, додајте го лукот и оставете го да се загрее. Додадете го брашното во путерот и изматете 1-2 минути, а потоа нежно додајте го млекото, мешајќи постојано за да спречите згрутчување.

Зачинете го сосот и оставете го да се готви кратко време, а потоа започнете да ја правите вашата лазања. Истурете тенок слој сос во долниот дел на огноотпорната тава, наредете 4 парчиња варени тестенини на сосот. Истурете половина од пилешкото, околу 1 чаша рендан пармезан и една чаша моцарела на сосот, а потоа додадете половина од листовите спанаќ и 1/3 од пржената сланина. Покријте го со уште 4 парчиња тестенини и повторете го процесот. Завршете ја лазањата со тестенините, испрскајте ја со преостанатиот кашкавал, сланина и сецкан магдонос.

Полејте со сосот кој ви преостанал.

Печете во загреана рерна 20-25 минути.