Лесен рецепт за најубавиот велигденски куглоф што морате да го пробате!

13 април, 2020
kuglov1

Рецептот што ќе го обожавате.

Велигден штотуку не пристигнал и време е да тргнете во потрага по рецепти за вкусни десерти што ќе ја украсат вашата празнична трпеза. Покрај сувомеснато, јајца и други солени јадења, важен дел од велигденските обичаи ги прават слатките колачи.

Еден од колачите што традиционално се подготвува секоја година пред Велигден, е дефинитивно куглоф. Лесен, воздушест, но сепак вкусен и привлечен колач, идеален десерт за овој празничен период.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 50 мл маслиново масло
 • 70 гр шеќер
 • 60 гр мед
 • прстофат сол
 • кора и сок од 1 лимон
 • кора и сок 1 портокал
 • 250 гр рикота сирење
 • 150 гр остро брашно
 • 120 гр мелени бадеми
 • 1 и 1/2 лажичка прашок за пециво

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 ° C. Подмачкајте го калапот за куглоф со путер и посипете со брашно за да не се залепи колачот во калапот. На самиот почеток, измешајте ги сувите состојки и одделете ги жолчките. Измешајте ги белките од јајцата во цврст снег и додадете малку сол. Потоа измешајте ги жолчките и шеќерот и постепено додавајте го маслото. Изрендајте кора од лимон и портокал и додадете го исцедениот сок.

Додадете сирење и мед во смесата и внимателно измешајте ги сувите состојки. На крајот, со помош на кутлача нежно измешајте го снегот од белките. Печете околу 35-40 мин (можете да проверите со чепкалка за заби дали куглофот е печен). Извадете го куглофот од рерната и почекате да се излади.

Совети и трикови:

– доколку немате рикота сирење, можете да користите крем или свежо сирење

– по желба, колачот можете да прелиете со растопено бело чоколадо или да го посипете со шеќер во прав