Луѓето на социјалните медиуми полудеа по овој тајландски шлаг чај

25 април, 2020
maxresdefault

Правењето шлаг кафе е популарен тренд што го полуде TikTok во моментов, и ние мора да бидеме искрени: на сите ни се допаѓа.

Од шлаг кафе до шлаг чоколадо, пијалоците изгледаат толку убави и вкусни. Ако веќе сте пробале или имате желба за нов предизвик со пијалоци, можеби е време да пробате шлаг од тајландски чај! Рецептот, кој беше споделен на „Јутјуб“ од готвачкото дуо Jејсон и Енџи, веќе има луѓе на социјалните мрежи кои се пофалија дека го пробаа рецептот и велат дека е совршено „мазен и кремаст“ пијалок.

За да го направите шлагот чај, потребни ви се три лажици од омилената мешавина од чај од Тајланд, две лажици шеќер, какво млеко имате во фрижидер и 1/2 лажица инстант кафе за да помогнете во конзистентноста. Може да се направи и со помош на шише за мешалка или миксер. Еве како да ги собереме сите заедно: Подгответе силен чај користејќи 1/2 чаша врела вода и мешавина од чај од Тајланд. Истурете две супени лажици од свежо сварен чај над шеќерот и кафе. Или тресете го во шише за мешалка околу седум минути, или матете го со помош на миксер за рака додека смесата не стане лесна и меки. Откако ќе се постигне совршената шлаг текстура, може да се сипе директно на вашиот избор на млеко. Продолжете да читате за да видите неколку примери на тајландски шлаг чај пред да направите ваш сопствен, и не заборавајте прво да фотографирате!