МАЛO KРЦКАВО СОВРШЕНИЕ: Полжави од пити со сирење ќе бидат ефтин и супер вкусен појадок или вечера (РЕЦЕПТ)

1 октомври, 2020
ПОЛ

Потребно е:

За тесто:

400 гр брашно

220 мл млака вода

200 гр сирење

200 мл јогурт

2 јајца

Подготовка:

Месете го тестото добро, непречено, а потоа развлечете го со сукало во големина на чинија и покријте го со фолија и крпа да се одмори 15-20 минути. Раширете го чаршафот на поголема маса и малку брашно. Пренесете го тестото на маса, па премачкајте го со масло и оставете го повторно да одмори 20 минути.

Подмачкајте ги рацете со масло и раширете го тестото во круг со рацете. Прелијте го развлеченото тесто и со лажица сирење кое го измешавте со јајцата и јогуртот. Оставете ја средината празна за 2-3 прста.

Користете чаршави, завиткајте ги двете спротивни страни во ролни и пресечете ги на средина со нож. Поделете ја секоја ролна на половина, па завиткајте ја како полжав и ставете ја во намастена тава.

Питите премачкајте ги со масло и печете ги во рерна на 190 степени Ц. додека не поруменат убаво, 40-50 минути.

Уживајте во фини меки пити. Чаша јогурт или кисело млеко ќе биде совршен појадок, вечера или закуска.