МАРИНАДА ОД ЛИМОНА: Тајна состојка која пилешкото ќе го направи ОДЛИЧЕН специјалитет!

5 септември, 2020
piletina

Одлична и едноставна маринада што ќе му даде феноменален вкус на пилешкото!

Марината со лимон ќе го направи пилешкото помеко и повкусно. Одлично оди со пржено или печено месо.

Состојки:

2 лажици маслиново масло

1 лимон

1 лажица оригано

1 лажица магдонос

2 чешниња лук

1 кафена лажичка сол

¼ кафена лажичка мелен бибер

Прстофат мелена пиперка

Подготовка:

Во поголем сад ставете исцеден сок од лимон и изрендајте кора од лимон, маслиново масло, рендан лук, оригано, сол и бибер.

Пилешкото што го подготвувате во оваа маринада оставете го да отстои најмалку половина час, а потоа подгответе го на посакуваниот начин – со пржење, печење …