МОЖЕ ЛИ ПОСЛАТКО? Ролни без квасец! Изгледаат како нацртани, а нивниот вкус е божествен и што е најважно готови се за 30 минути! (РЕЦЕПТ)

29 ноември, 2020
Screenshot_6

Овие миризливи ролни ќе ве соборат од нозе, а брзо и лесно се подготвуваат. Не содржат квасец и не се зголемуваат, туку се тркалаат и се полнат веднаш штом ќе ги замесите.

Извалкајте ги во шеќер во прав, а доколку сакате цимет, не заборавајте да го додадете и него, бидејќи неодоливо ќе ве потсети на джинджиерец, што е незаменлив десерт во зима.

Кога се изладат, чувајте ги во плех или пластични кутии за да не се исушат. Не ги препекувајте бидејќи тогаш ќе бидат премногу тврди, не заборавајте да ги извадите навреме од рерна.

Ако сакате, измешајте малку рум и кора од лимон во џем или мармалад за да ги наполните ролните за подобар вкус и арома. Наместо кора од лимон, можете да ставите свежо рендана кора од непрскан портокал.

Состојки:

300-350гр глатко брашно

1 ќесичка прашок за пециво

50гр шеќер

125гр растопен путер

200мл кисело млеко или јогурт

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки, а потоа веднаш превртете ги на набрашнета површина и расукајте кора во голем круг. Исечете триаголници и ставете џем, мармалад или чоколадо намачкани на поширокиот крај на секој од нив. Ставете на плех обложен со хартија за печење и печете на 185 степени околу дваесет минути. Извадете ги кифличките кога ќе добијат златно жолта боја и посипете ги со шеќер во прав во кој сте измешале цимет.