Најдобар рецепт за вкусен мус од чоколадо, а готов е за само 15 минути!

17 декември, 2020
f3c3d2a42594d2faaa28

Чоколаден мус е идеален за секој што сака некомплициран, и рафиниран и пред сè вкусен десерт.

Кралот меѓу ваквите десерти е дефинитивно мус од чоколадо. Не ви треба печка за да ја направите, нема милион состојки и потребни се 15 минути за да се направи.

Дали има нешто подобро?

Состојки

• 90 гр чоколадо за готвење (по ваш избор, но изберете квалитетно чоколадо затоа што е клучно за вкусот: пр. Има 70% какао)

• 1 јајце

• 1/4 л шлаг

• 2 листови желатин

• рум •

2 лажици сок од портокал (по избор)

Подготовка

За мус од чоколадо, натопете го желатинот во малку ладна вода или сок од портокал. Оставете чоколадото да се стопи. Јајцето добро изматете го со жица за матење и измешајте во смесата со чоколадо.

Ставете го кремот во шлаг, загрејте го желатинот и оставете го да се стопи. Внимателно додадете ги румот, стопениот желатин и шлагот во чоколадната смеса. 3. Наполнете калапи и ставете го во фрижидер за да се зацврсти смесата.

Уживајте!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi