Најдобриот рецепт за домашен леб!

26 април, 2020
леб

Овие денови/месеци кога сме сите во нашите домови, сите имаме време да пробаме нови рецепти, а за овој рецепт потребни се само 5 намирници и исто така секојдневно го погледнуваат 50.000 луѓе секој ден!

Откако ќе ги извадите намирниците, едноставно измешајте ги заедно и подгответе една векна совршен леб.

Еве што ви треба:

  • 1 пакет сув квасец
  • 500 мл млака вода
  • 3 лажици шеќер + уште половина лажичка
  • 2 лажици масло
  • 720 гр брашно

Подготовка:

Во голем сад, оставете го квасецот со половина лажичка шеќер во топла вода. Кога на површината ќе се појавуваат меури, измешајте го остатокот од шеќерот, сол и половина од брашното во друга сад. Во садот со квасецот, додадете 1 лажица масло и пренесете сè во садот со сувите состојки. Измешајте сè и постепено додајте го преостанатото брашно додека тестото не се изедначи.

Ставете на запрскана површина (од брашно) и месете додека тестото не е еластично. Вратете се во сад, премачкајте го со масло и покријте го со крпа и оставете го тестото да нарасне (стаса).

Нараснатото тесто поделете го на две парчиња, обликувајте две векни – ставете ги во посебени сада, покријте ги и оставете ги да расте уште малце. Откако ќе пораснат, испечете ги векните леб во рерна загреана на 190 степени околу 30 минути.

Уживајте во совршениот домашен леб!