Наједноставниот чизкејк со портокал кој не се пече! (РЕЦЕПТ)

14 декември, 2020
f5d7b6787ac4111eed30

Овој чизкејк е толку едноставен што рецептот изгледа непотребен. За секој случај…


Оваа недела посакавме нешто лесно и агрумично. Чизкејк со портокал е одговорот на сите наши желби, а бонус е што подготовката не вклучува вклучување на рерната.

Почекајте добро да се излади, а потоа послужете го со ореви, грубо рендана кора од портокал. Заедно со ореви и портокали, се разбира, струготините од темно чоколадо одат добро. Добар апетит!

Состојки:

100 гр мелени бисквити

50 гр мелени ореви

60 гр стопен и изладен путер

400 гр маскарпоне

50 гр шеќер во прав

2 лажици сок од портокал

Подготовка:

Измешајте ги бисквитите и оревите со стопениот путер. Обложете калап за торта со дијаметар од 18 или 20 см со хартија за печење и притиснете ја смесата за бисквити и ореви. Ставете го да се олади. Измешајте го маскарпонето со шеќер во прав, кора од лимон и сок од портокал, и по избор со дополнителна лажица ликер од портокал. Пренесете го кремот во калап и измазнете го, па вратете го во фрижидер најмалку два часа.

Внимателно извадете го од калапот и послужете го разладено!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris