НАЈГОЛЕМИОТ СРПСКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТ: Имаме рецепт за оригинални Караѓорѓевски шницли!

17 октомври, 2020
шницли

Мора да се признае дека српските специјалитети за месо се едни од најдобрите во светот, а тоа го потврдува и вкусниот Караѓорѓевски бифтек за кој ви го донесуваме оригиналниот рецепт.

Состојки:

-4 стек од свинско или телешко месо (шунка)
-200 гр крем

-2 јајца

-брашно

-трошки од леб

-сол

-масло за пржење

Подготовка:

Победете го стекот со толчник од месо, додадете малку сол и ставете на секоја четвртина од подготвената количина крем. Завиткајте во ролна и прицврстете со чепкалки за заби.

Се тркалаат ролатите во брашно, потоа во изматени јајца, па во лебни трошки и пржете на средна топлина додека не поруменат од сите страни.