Направете пудинг од карамел или ‘крем карамел’ со 3 само состојки! :)

21 април, 2020
крем карамел

Пудингот од карамел познат како „крем карамел“ е десерт кој најчесто се наоѓа на менијата во европските ресторани, а сега можете да го направите дома само со три состојки.

Дали ви недостасува да одите во омилениот ресторан или омилената слаткарница за еднo парче слатка торта? Не грижете се, можете да го направите овој сладок пудинг од карамела со само три состојки за кои не треба да одите во продавница. Уште подобро е што дури не ви треба ни печка!

Состојки:

  • млеко
  • 3 лажици шеќер
  • 3 јајца

Погледнете го видето за подготовка:

Рецепт:

Истурете го во тава шеќерот и две лажици вода. Мешајте со маталка на средна топлина. Ставете една лажица масло во длабок сад за печење и премачкајте го садот. Пазете да не ви загорат шеќерот и водата во тавата. Кога ќе добие кафеава боја, смесата е готова. Истурете ја смесата во длабокиот сад.

Ставете две големи јајца или три јајца со средна големина во друг сад. Промешајте со маталката. Додадете една чаша шеќер и повторно измешајте. Следно, додадете чаша топло млеко. Истурете се во длабокиот сад. Гответе 20-25 минути на средна топлина.

Кога ќе биде готово, ставете го во фрижидер да се олади.

Наздравје!