Недостасуваат само Ивица и Марица: Сè уште не сте виделе ваква медена куќа!(РЕЦЕПТ + ФОТО)

16 декември, 2020
куќа

Во последниве години, овие медени куќи сè повеќе се враќаат во мода, а со нив, особено за време на празниците.

Убави за око и многу вкусни, корените потекнуваат од далечното минато и на секој дом му даваат необична топлина и шарм.

Верувале или не, мед колачи се правеле за време на антички Рим, но вистинска популарност стекнале во текот на 13 век од нашата ера во Германија. Сепак, првите куќи како што ги познаваме денес биле правени во 16 век.

Меѓутоа, ако сакате да го израдувате вашето семејство со нешто посебно оваа година, еве како да ги направите сами.

За куќите ви требаат:

150 грама мед, 70 грама путер, 2 јајца, 150 грама шеќер во прав, 500 грама брашно, една лажичка сода бикарбона и зачини од ѓумбир (можете да купите готова смеса, а по вкус да додадете цимет, анасон или ѓумбир )

Додека за глазурата, која ќе ја користите и како „лепак“ за страните на куќата, потребни ви се: 2 белки и 500 грама шеќер во прав. Смесата треба да биде густа, потоа промешајте со миксер, а потоа нанесете ја со шприц за колачиња. Ако сакате шлаг да биде обоен, додадете боја на торта.

Подготовка:
Се топи 150 грама мед и 70 грама путер, а потоа се остава да се излади. Со миксер изматете 2 јајца, 150 гр шеќер во прав, лажичка сода бикарбона, зачин од ѓумбир и 2 лажици вода. Додадете мед и путер и 500 гр просеано меко брашно, и сè добро измешајте. Оставете го тестото во фрижидер преку ноќ, а можете да го подготвите 2 до 3 дена порано.

Уживајте!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi