Нема кој не сака – БУРЕК СО СИРЕЊЕ

12 мај, 2020
burek

Ова е е одличен предлог рецепт за брз и едноставен појадок.

Состојки :

  • 1/2 кг тенки готови кори
  • 200 гр сирење
  • 2 јајца
  • 200 мл јогурт
  • масло за готвење

Подготовка :

иситнете го сирењето и додадете ги јајцата и јогуртот. Целата смеса убаво да се измеша. Малце протресете ги корите и намачкајте???? ги со маслото за готвење и истите засукајте ги. Во поголем сад намачкан со маслото за готвење ставете ја  кората со форма на круг во центарот. Следните кори исто така во форма на кругови ставете ги во садот и кога ќе го исполните целиот сад со кори истите премачкајте ги со јогурт. Да се пече на температура од 200 C степени  околу 30-40 минути.

Може да се служи со јогурт или кисело млеко.