Никогаш полесно! Домашен крем од лешници готов за 5 минути

16 април, 2020
krem

Омилениот нугат крем ќе го воодушеви целото семејство, особено вашите најмали .

Потребни состојки:

  • Лешник – 250гр
  • 2-3 лажички мед
  • Какао во прав – 2 лажички
  • Бадемово млеко

Подготовка:

Лешниците ставете ги во блендер и мешајте се додека не се претворат во мешавина слична на путер, а потоа додадете мед и какао и уште малку мешајте ја смесата. Од бадемовото млеко додавајте лажица по лажица додека не добиете соодветна густина, која е добра за мачкање.

На здравје!