Никогаш повеќе нема да ги направите поинаку: Рецептот за највкусен помфрит го воодушеви светот!

9 декември, 2020
помфрит

Најпознатиот готвач во Грција и пошироко, Акис Петрецикис го сподели рецептот за највкусен домашен помфрит, кој отсега секогаш ќе го правите според овој рецепт.

Состојки:

  • 1 литар вода
  • оцет
  • сол
  • два средни компири
  • 5 лажички масло
  • свежо оригано
  • мајонез

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 230 степени Целзиусови.

Ставете го тенџерето на среден оган, додадете вода, оцет, сол и оставете ја да зоврие.

Излупете ги компирите и исечкајте ги на тенки ленти.

Ставете го во тенџере и варете ги 10 минути.

Извадете го со лажица и префрлете го во плех за печење.

Додадете маслиново масло во тавата и добро промешајте за да се подмачкаат.

Печете ги во рерна 20 минути.

Потоа префрлете ги во сад, додадете сол, малку оригано над него и промешајте со шпатула.

Послужете го со мајонез.

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi