Њоки со брокула и лосос во кремаст сос (ВИДЕО)

1 јуни, 2020
ас

Лесен оброк за сите љубители на риби и тестенини.

Состојки:

  • 150гр брокула
  • 500гр њоки
  • Маслиново масло
  • 200гр лосос
  • 70гр маслинки
  • Сол
  • 1 лажичка оригано
  • 250мл павлака за готвење
  • 2 чешниња лук

Подготовка:

Ставете ги њоките да се готват, и додека тие се готват, подгответе го сосот. Исечете го лососот на коцки, а потоа испржете го во маслиново масло. Додадете маслинки, варена брокула и ставете ја целата павлака за готвење. Потоа додадете оригано. Изрендајте го лукот и гответе уште 5 минути за да се соединат состојките. На крај истурете го сосот врз њоките.