Њоки во сос од горгонзола и ореви

29 април, 2020
њоки

Њоките во сос од горгонзола се познато, старо и добро јадење, но доколку ги зачините со мелени одреви и со уште неколку ситници, ќе добиете ново и уште подобро јадење кое не смеете да го пропуштите!

Потребни состојки (за 4 лица):

400 гр њоки

150 мл јогурт

50 гр мелени ореви

30 мл сок од лимон

сол и бибер

180 гр сирење горгонзола

90 мл млеко

30 гр путер

ладно цедено маслиново масло

Подготовка:

1. Во сад со жешка и солена вода ги ставаме њоките и ги готвиме по упатството во пакувањето.

2. За тоа време во загреана тава го ставаме путерот, млекото, ја додаваме горгознолата и мешаме додека не се растопи сирењето.

3. Потоа ги додаваме лимоновиот сок, јогуртот, мелените ореви, зачинуваме со бибер, и мешаме додека сосот не зоврие.

4. На крајот, во сосот ги додаваме сварените и процедени њоки, нежно мешаме и ги сервираме во чинија.

Добар апетит!