Нов омилен начин за подготвување јајца: Кралскиот појадок што се јаде во секое време од денот

5 септември, 2020
Naslovna

Јајцата на бенедиктински начин се американски фаворит за појадок и бранч, кои исто така можете да ги подготвите во вашиот дом со многу малку напор. Можете да ја послужите највкусната верзија на пржени јајца со пржена шунка и сос со компири и салата и од тоа да направите комплетен оброк …

Состојки за холандски сос:

  • 3 жолчки од јајца
  • 9 лажици путер
  • Малку сол и бибер
  • 1 лажица свежо исцеден сок од лимон

Да се ​​изматат:

  • 2 јајца
  • 2 лажички алкохолен оцет
  • малку сол
  • вода

За остатокот од јадењето:

  • 2 парчиња варена шунка
  • Пециво

Подготовка на сос:

Се топи путерот на многу тивок оган во тенџере – можете да ја користите и микробрановата.Со мешалка, изматете ги жолчките, биберот, сокот од лимон и солта, полека додавајќи го стопениот путер.

Подготовка на матени јајца:

Загрејте ја водата во тенџере на ниска до умерена топлина. Додадете оцет и малку сол на неа и почнете да мешате со лажица додека не остане малку вода во средината на садот. Ставете јајце на оваа вода (што претходно сте го „скршиле“ и ставете во помал сад за полесно ракување) и пржете околу две минути.

Послужување на оброк:

Ставете парче топена варена шунка и излупено јајце на тесто, потоа покријте сè добро со холандскиот сос. Добар апетит!