Одличен десерт на кој му нема замена: Домашни крофни полни со чоколадо

28 август, 2020
krofni

Овој рецепт нема никогаш да излезе од мода, а кога ќе додадете чоколадо – добивате ненадминливо задоволство за сите сетила!

Потребни состојки:

  • 2 јајца
  • 2 дл млако млеко
  • 1 дл вода
  • 1 дл масло
  • 1 коцка квасец
  • 1 кесичка во прашок за пециво
  • 1 изрендана кора од лимон
  • 800 гр брашно

Потребни состојки за полнењето:

  • 70 гр чоколадо
  • 2 дл масло

Ставете шеќер, сол, квасец и малку брашно во млекото. Измешајте со дрвена лажица и оставете околу 10 минути за да започне да се крева. Истурете ја смесата во сад и додадете ги останатите состојки. Замесете го тестото и оставете го да се крева на топло место. Потоа, исукајте го до дебелината на малиот прст. Наредете ги коцките чоколадо на растојание од 3-4 см, во зависност од тоа колку големи сакате да бидат вашите крофни. Преклопете со втората половина од тестото, па потоа со користење на чаша одделете ги крофните и повторно оставете ги на страна да надојдат.Пржете ги во врело масло од обете страни.

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris