Омилен рецепт на Џејми Оливер: Торта од лешник и мед

1 август, 2020
Naslovna

Сите кои што некогаш ја гледале емисијата на Џејми Оливер знаат дека неговите рецепти се едноставни и брзи. Овој пат, омилениот кувар откри еден од неговите омилени десерти.

Состојки:  

  • 50 гр путер
  • 220 гр мед
  • 4 големи јајца
  • 150 гр  лешници
  • 150 гр брашно
  • 2 1/2 лажички прашок за пециво
  • 1/4 лажичка сол

Состојки за чоколадна обвивка:  

  • 200 гр темно чоколадо
  • 50 гр путер

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 160 степени. Подмачкајте тава за печење 24 см и завиткајте ја со хартија. Изматете го путерот со блендер додека не биде кремаст, а потоа додадете мед во него и добро измешајте да се комбинира.

Искршете едно по едно јајце и полека додајте ја во претходната мешавина и нежно промешајте. Истурете ја смесата во тавата и израмнете. Печете го тестото на 160 степени околу 45 минути.

Кога тестото ќе заврши, почекајте да се излади. Превртете ја тавата и ставете го тестото на жица за да се олади целосно. Се топи путерот и ставете го чоколадото во пареата. Промешајте да не изгорите. Извадете од топлина и оставете малку да се излади. Ставете го шлагот на тортата и ставете го лешникот на врвот по желба. Оставете ја тортата на собна температура некое време и потоа ставете ја во фрижидер. Послужете ја тортата со сладолед топка или овошје по ваш избор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris