ОРЕВ КОЦКИ СО ПУДИНГ ОД ВАНИЛА! Неодоливо кремасто задоволство! (РЕЦЕПТ)

12 ноември, 2020
390962_orah-stanglice-sa-pudingom-od-vanile-kremasti-kolac-idealan-za-praznike-video-640x358_f

Кремаста торта со ореви, која освојува на првиот залак. Оревите крцкаат во устата, а кремот се лепи за непцето

Состојки:

За кора:

5 белки

Прстофат сол

10 лажици шеќер

150гр ситно сецкани ореви

2 лажици брашно

За фил:

750мл млеко

10гр ванилин шеќер

10 лажици шеќер

100гр маргарин

5 жолчки

80гр пудинг од ванила

2 лажици густин

3 рендани чоколади (по желба може да поросите и со ореви или растопено чоколадо)

Подготовка:

Исечете ги оревите во сецко. Изматете ги белките со малку сол, постепено додавајте 9-10 лажици шеќер. Исклучете го миксерот и додадете ореви и 3 лажици брашно во смесата. Промешајте.

Истурете ја смесата во калап обложен со хартија за печење и израмнете добро за да биде секаде исто. Печете на 180 степени околу 10 минути.

За тоа време, додадете ванилин шеќер и 7-10 лажици шеќер на половина литар млеко, промешајте и оставете го да се загрее.

Измешајте и изматете со жица 5 жолчки со пудинг, густин и 250 мл млеко. Смесата додадете ја на зовриеното млеко и мешајте со жица за матење додека не се направи пудинг. Потоа додадете путер во пудингот и изматете со миксер.

Овој добиен фил го ставаме врз кората која се сипекла во меѓувреме. Посипете со рендано чоколадо. Оставете да се излади, па исечете и послужете.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi