Освежителен чизкејк: Направете совршен летен десерт за САМО 10 МИНУТИ!

22 јуни, 2020
cake

Вистинско време е да направите десерт што ќе ве освежи и маѓепса со неговиот вкус

Состојки:

  • 125 грама маскарпоне сирење
  • 150 грама јагоди
  • 4 тврди бисквити
  • 1 лимон
  • 1 лажица кристален шеќер
  • 2 лажици шеќер во прав
  • 1 лажица путер

Подготовка:

 – Во тенџере загрејте ги исчистените јагоди, кристалниот бел шеќер и една лажица сок од лимон.

– Мешајте три до четири минути додека не се стопи шеќерот и јагодите.

– Издробете ги бисквитите, додадете го шеќерот во прав и измешајте ги со стопениот путер.

– Добиената мешавина распоредете ја во две чаши и притиснете ја на дното

– Нежно измешајте го сирењето, преостанатиот сок од лимон и шеќерот во прав.

– Ставете го кремот од сирење над бисквитите, а сосот од јагода над кремот.

Послужете веднаш.