Овој рецепт за колачиња со путер од кикирики се прави само со 4 состојки, па кој е гладен?

23 април, 2020
kolacinja

Кога за прв пат го видов овој рецепт за колачиња со путер од кикирики, не можев да го сокријам мојот скептицизам. Како е можно да направите колачиња од путер од кикиритки, шеќер, екстракт од ванила и само едно јајце?! Ми се чинеше сомнително и премногу лесно, но морав да го испробам! Со толку многу пријатели и членови на семејството на диети без глутен и млечни производи, сфатив дали рецептот работи, би можел да израдувам многу луѓе.

За разлика од другите рецепти за колачиња, сите состојки се фрлаат и се мешаат заедно, а поради високата содржина на маснотии во путерот од кикиритки, топчињата за тесто може да се обликуваат во една секунда без да се лепат на прстите (или пролетен облик) . Колачињата се печат само 15 минути. Оставете ги да се изладат пред да се обидете да јадете, инаку може да завршите со јадење куп трошки. Попрскајте неколку со кокос и неколку ставете во чаши со путер од кикирики. Јас користев природен, не мешан, без шеќер путер од кикирики, затоа што ја сакам таквата текстура, но секоја путер од кикирики ќе работи со овој рецепт. Следниот пат, планирам да го испробам со крцкав путер од кикиритки и чоколаден чипс.

Белешки

Варијации: Рамномерно притиснете 1 чаша од посакуваните додатоци, како што се чоколади, чоколадни парчиња од кафе, или сецкани кикирики, на врвот на подготвеното тесто за колачиња. Ставете во сад за печење и почнете за печете.

Колачињата од путер од кикирики и чоколадото: Поделете тесто од колачињата со путер од кикирики на половина. Истурете 2 стопени чоколади за готвење во половина тестото. Оформете тесто во 30cm (1-инчен) круг половина топки од путер од кикиритки, и половина топки од чоколаден путер од кикирики. Израмнете нежно со лажица.

Состојки:

  • 1 чаша путер од кикиритки
  • 1 чаша шеќер
  • 1 големо јајце
  • 1 лажичка екстракт од ванила

Рецепт:

Измешајте ги заедно во сад сите состојки додека не се соединат; обликувајте тесто во топчиња од 1 инчи (30cm).

Поставете ги топчињата на растојание од 1 сантиметар на тава за печење и нежно оформете ги со врвовите од вилушката.

Печете на 150°C 15 минути или додека не добијат златно кафеава боја. Оставете ги да се изладат пред да ги јадете.

Наздравје!