Овој вкусен чизкејк со вкус на Twix ќе ви стане омилен десерт после првиот залак! (РЕЦЕПТ)

29 ноември, 2020
Screenshot_1

Рецептите што не потсетуваат на нашите омилени слатки во последно време ни се омилени. Освен што изгледаат многу вкусно, тие не разочаруваат ниту со нивниот вкус. Една од нив е чоколадната лента Twix, која ја обожаваме поради комбинацијата на чоколадо, карамела и бисквити, а ние ви прикажуваме торта со божествен вкус.

Состојки за подлога:

300гр чоколадни бисквити

150гр растопен путер

Состојки за прелив:

400гр маскарпоне

400мл слатка павлака

80гр шеќер

желатин

Состојки за карамел:

125гр шеќер

125мл слатка павлака

25гр путер

Состојки за чоколадна глазура:

200гр чоколадо

200мл слатка павлака

Подготовка:

Измешајте ги измелените бисквити со стопениот путер, а потоа притиснете ги во калапот во кој ќе ја правите тортата, како основа. Ставете ја основата во загреана рерна на 200 степени околу 10 минути за да стане крцкава.

Додека основата се пече, измешајте ги маскарпонето и слатката павлака во сад со миксер и додајте го шеќерот. Одделно направете го желатинот во согласност со упатствата на пакувањето, а кога ќе биде готов, односно кога ќе набобри, додадете го во мешавината на сирење, шеќер и слатка павлака.

Претходно направената смеса прелијте ја преку испечената подлога и оставете ја да се отстои  некое време.

Во сад, на средна топлина, ставете ги состојките од карамелот. Т.е, прво растопете го шеќерот, а потоа додадете ги преостанатите состојки и варете уште околу две минути.

Кога е готово, оставете ја карамелата да се излади кратко, а потоа прелијте ја врз кремот што е прелиен на основата.

Измешајте го сецканото чоколадо заедно со слатката павлака на оган добро додека не се стопи чоколадото и добиете соединета смеса.

Кога ќе биде готово чоколадото, прелијте го со стврднатата карамела.

Колачот оставете го во калап да отстои еден ден, така што сите состојки добро ќе се стврднат, а пред да го послужите украсете го со парчиња чоколада од Twix по желба.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi