Паштетата не мора да биде здодевна: Инспирирајте се со овие 6 рецепти!

17 септември, 2020
пастетааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааа

Тие исто така може да вклучат свежи сендвичи со неверојатен вкус, палачинки, крекери или тортиљи во нивните мали специјалитети збогатени со паштети.

Постојат многу начини да уживате во вкусовите и разните текстури на паштетата. Без разлика дали е намачкана на омилениот леб со семки или на крекери.

Постојат безброј можности затоа што паштетата е кралица на кулинарските трансформации. Совршено ќе се вклопи во гастрономска приказна со сирење, зеленчук, јајца, ореви, овошје или печурки.

Што и да додадете на паштетата, таа ќе се вклопи совршено со солени, неутрални или слатки вкусови на кои е невозможно да и одолеете.

Бидејќи празниците полека завршуваат и скоро сите се вратија во градот, време е за повремени дружења со вашите најблиски пријатели кои не сте ги виделе во текот на летото.

Воодушевете ги со вашите кулинарски ремек-дела во кои многу ќе ви помогнат овие богати, кремасти намази создадени од чисти, квалитетни состојки.

Паштети како вкусно предјадење

Некои идеи можат да ја претворат вашата омилена паштета во елегантно и вкусно предјадење. Послужете која било од трите неодоливи паштети со свежа багета, исечена на кругови. Нека вашите гости си сервираат сами или претходно намачкајте ја паштетата на леб или на тост и наредете ги на украсен плех со многу љубов.

Можете исто така да размислите за комбинација од паштета и јајца. Звучи толку елегантно, нели? Ова ќе ги израдува гостите и ќе ве направи горди на вашите кулинарски креации.

Можете да додадете сендвичи со свеж, неодолив вкус на вашите мали специјалитети збогатени со паштета. Додадете зелена салата, рукола или домати на нив и фантастичниот оброк е пред вас.

Чинии со сирење се вкусни, лесни за правење и предјадења кои се совршени за вечерни гастрономски задоволства. Паштетата е совршен додаток за разни сирења. На овој начин ќе додадете комплексен и посебен вкус во едноставните закуски, а исто така добро се комбинира со другите производи што се наоѓаат на плехот со сирење, како што се суво овошје и ореви.

Можете да отидете чекор подалеку и да направите имагинативни корпи со фин вкус, кои хармонично ќе се вклопат во вашиот фид на Инстаграм. Побарајте инспирација во рецептите што ги истакнавме подолу.

Кошари исполнети со паштета за да уживате во моментот

Состојки:

-12 парчиња тост

-20 гр путер

Корпи:

-2 паштети од пилешки црн дроб (2 × 95 g)

-200 гр крем сирење

-1 лажица рендано сирење

-1 -2 лажици десертно вино

-3 парчиња пршута

-2-3 млад кромид

Подготовка:

Ставете го тостот на дрвена основа и исечете го на кругови користејќи калап (стакло, конзерва, ..). Наредете ги во калапи за мафини претходно премачкани со путер.

Ставете ги во загреана рерна на 200 ° C и печете неколку минути за да добиете златна боја по рабовите. Оставете ги „корпите“ да се оладат во калапите и да ја задржат формата.

Кога ќе се излади извадете ги и подготвени се да се полнат. За полнење, ставете ја паштетата од пилешки црн дроб, крем сирење, рендано сирење и брашно во сад. Измешајте ги состојките во хомогена смеса.

Потоа додадете ситно исецкана пршута и млад кромид. Нежно промешајте и пополнете ги корпите со фил. Сервирајте веднаш или ставете во фрижидер додека не ги сервирате.

Сендвич од тортиља со паштета

Состојки:

-2 тортиљи од пченица

-2 класични паштети од пилешко

-100 гр урда (или сино сирење)

-20 гр млада рукола

Подготовка:

Нанесете паштета на секоја тортилја. Посипете една тортилја со урда и рукола врз неа. Свиткајте ја втората тортилја така што ширењето да се сврти надолу. Лесно притиснете за да го премачкате полнењето. Исечете триаголници и сервирајте.

Пикантни погачи

Состојки:

-300 гр мазно брашно од пченица

-150 гр путер

-200 гр свежо кравјо сирење

-3 паштети од пилешко

-сол

– мелен црн пипер

За обложување:

-1 јајце

За попрскување:

-1 лажичка ким

-1 лажичка афион

-1 лажичка семе од сусам

Подготовка:

Измешајте путер, паштета, малку сол и бибер и добро исцедено кравјо сирење во просејното брашно. Месете го тестото и оставете го да стои на ладно место два часа. Расукајте тесто дебело 1 см на набрашнета табла. Формите формирајте ги со калапот по желба, ставете ги на набрашнета подлога, премачкајте со изматено јајце и посипете ги со семе по желба. Печете ги во загреана рерна на 200-220 ° C 20 минути.

Неаполски палачинки

За палачинки:

-1 јајце

-100 гр Пченично мазно брашно

-200-250 мл млеко

-сол

– масло за печење

За полнење:

-1 паштета од пилешко

-2 свежи домати

-100 гр моцарела

-сол

Подготовка:

Добро измешајте ги жолчките и млекото, додадете брашно и малку сол, а потоа направете  смеса со електричен миксер и оставете ја да стои на ладно место околу еден час.

Потоа промешајте ги белките и печете осум палачинки. Исечете ги моцарелата и доматот. Се полни секоја палачинка со паштета, наредете парчиња домат и сирење, сол, бибер и посипете оригано.

Преклопете ги палачинките на половина, ставете ги во подмачкан огноотпорен сад и печете ги во загреана рерна на 200 ° C 10 минути. Кон крајот на печењето прелијте ги со павлака и печете кратко време.

Паштета од фстаци

Состојки:

-1 помала главица кромид

-1 чешне лук

-30 гр путер

-1 паштета од пилешко

-1 лажица павлака

-40 гр ф’стаци

Подготовка:

Во путерот лесно пропржете го исечканиот кромид и лукот. Изладете и добро промешајте ги со паштетата. Додадете 30 гр сецкани ф’стаци и добро измешајте. Ставете ја смесата во сад, посипете ги и останатите ф’стаци и изладете ја. Послужете ја паштетата на тост или крекери.

Полнет леб со паштета

Состојки:

-1 помал француски леб

-2 паштета од пилешко

-8 кисели краставички

-50 гр варени пилешки гради

-50 гр тврдо сирење

Подготовка:

Исечкајте ги киселите краставички, пилешки гради и тврдото сирење. За филот, ставете ги паштетата, киселите краставички, пилешките гради и сирењето во сад и измешајте сè заедно за смесата да стане мазна.

Ставете го полнењето во вреќата за украсување, а потоа наполнете го издлабениот леб. Завиткајте го во фолија и ставете го кратко во фрижидер да се стегне. Послужете ги со сирења или зеленчук.