Паста од сусам: Најмоќниот лек во светот, лечи хипертензија, го намалува нивото на холестерол, помага во губење на тежината!

3 мај, 2020
Naslovna

Оваа паста се користи во Кина уште од античко време, го зачувува здравјето на телото, но исто така им дава одличен вкус на јадењата.

Тахини или паста од сусам е намаз кој се користи за подготовка на многу јадења, но исто така го зачувува и здравјето на целиот организам.

Првите белешки за тахини беа пронајдени во арапскиот готвач од 13 век. Од арапските земји се шири во Индија, Кореја и Јапонија. Тој е полн со есенцијални витамини, минерали и аминокиселини.

Овие 8 придобивки ќе се добијат за организмот ако ги вклучите во вашата исхрана:

Нормализирајте го крвниот притисок

Составот на паста содржи антиоксиданти, билни лигани и калиум, кои придонесуваат за подобрување на липидниот профил, а следствено на тоа и намален притисок.

Спуштете го нивото на лош холестерол

Поради присуството на фитостерол (бета-ситостерол) во паста, холестеролот се држи под контрола.

Помага при губење на тежината

Поради содржината на исклучиво здрави масти, оваа паста е одличен сојузник за слабеење. Поради големата количина на протеини долго време ќе се чуствувате заситени, што ќе ви даде резултат на намалена тежина по некое време.

Ја стимулира работата на мозочните клетки

Поради присуството на манган, калиум, како и омега-3 масни киселини, го забрзува развојот на нервните ткива, ја подобрува меморијата и концентрацијата.

Ја подобрува состојбата на кожата и ги отстранува акните

Кожата темелно се чисти благодарение на големата количина цинк.

Ја подобрува потенцијата

И овој пат, цинкот игра клучна улога. Благодарение на овој минерал, го стимулира природното производство на тестостерон, го зголемува либидото и ја поддржува еректилната функција.

Се препорачува за жени во менопауза

Благодарение на природните фитоестрогени во пастата, симптомите на менопауза се намалуваат и се регулира работата на хормоните. Би било добро да го користи секоја жена затоа што го намалува ризикот од карцином на дојка и јајници.

Го зајакнува нервниот систем

За нервниот систем да функционира правилно, потребни се витамини од групата Б, кои се наоѓаат во паста од сусам.

Постојат неколку рецепти за правење тахини, но денес зборуваме за традиционалниот:

Ќе ви требаат маслиново масло и семе од сусам.

Пржете 200 гр семе од сусам околу десет минути, мешајќи постојано, а потоа го мелете во блендер со 2-3 лажички маслиново масло.

Ако сакате, по желба можете да додадете 1-2 лажички сок од лимон и морска сол, или какао, мед, ванила и чоколадо.

Суровато тахинско јадење содржи повеќе хранливи материи и е направено на ист начин, но без пржење на семето од сусам.