Печено пилешко со јогурт и сирење: Ручек за сите вкусови!

11 мај, 2020
Naslovna

Состојки:

  • 600 гр пилешко месо
  • 2 домати
  • млад кромид,
  • неколку млади компири
  • 150 гр сирење
  • 2 јогурти
  • 2 јајца
  • масло.

Од зачини:

сол, бибер, лута пиперка, сув зачин и лукчиња.  

Подготовка:

Зачинете го пилешкото и пржете во масло, а потоа наредете го на сад за печење. Ставете ги прстените од компир, зачинете ги малку и ставете го исецканиот млад кромид. Потоа  кругчиња исечени од домат.

Изматете ги јајцата и јогуртот и прелијт, а потоа посипете со сирење. Печете на 180 степени за 25-30 минути.