Пенасти американски палачинки

15 април, 2020
Наасловна

Меки, убави, сервирани со различен прилог.

Потребно е:

  • 250 мл млеко
  • 120 гр брашно
  • 50 мл масло
  • 1 лажица прашок за пециво
  • Корка од лимон
  • 1 јајце
  • 1 лажица шеќер
  • Малку сол
    Изматете ги жолчките со шеќер пенасто, додадете масло, млеко, сол и брашно и рамномерно изедначете. Изматете ги жолчките и полека се истурете ги во тестото да се спојат.

Подмачкајте ја тавата со масло и испржете ги палачинките. Истурете две големи лажици во средината на тавата, тие сами ке се рашират. Пржете на умерена температура.

Свртете ги полека. Послужете ги со додатоци по желба