Пилешки ролат со сирење и шунка, на кој не може да му се одолее!

19 јуни, 2020
rolat

Рецепт кој ќе ги воодушеви дури и најпребирливите

Потребни состојки:

  • пилешки гради
  • 100 гр павлака
  • 100 гр шунка
  • 100 гр кулен
  • 50 гр димен колбас
  • 1 мала главица кромид
  • 1 чешне лук
  • сол, бибер, малку пипер
  • кашкавал по желба

Подготовка:

Исчукајте го месото и наредете го на алуминиумска фолија едни до други.

Додадете сол, бибер, малку пипер, а потоа наредете ги сите останати состојки. Во средина додадете и кашкавал. Завиткајте ги со фолија и ставете ги во плех за печење. Печете на 200 степени околу еден час.

Кон крајот, отворете ја фолијата барем одозгора за да се испече убаво и за да испари течноста. Уживајте во божествениот вкус.

Пријатно!