Пилешко со моцарела на италијански начин ќе стане вашето омилено јадење (ВИДЕО)

22 јуни, 2020
pilesko 2

Совршен оброк

Кога станува збор за месо, пилешкото е дефинитивно еден од омилените.

Ние се обидуваме да не ве лишиме од најдобрите вкусови, а овој пат ви носиме рецепт за пилешко на италијански начин.

Ви гарантираме дека ќе уживате.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 3 чешниња лук
 • сол
 • 100 гр презла
 • 50 гр пармезан
 • 1 лажичка лук во прав
 • 500 гр пилешки гради

За сосот:

 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • 3 лажички доматно пире
 • сол, бибер
 • малку шеќер
 • 1 лажичка италијанска мешавина со зачини

Подготовката погледнете ја во видеото: