Подготовки за викенд: 7 коктели кои се прават од само две состојки!

17 јули, 2020
kokteli

Коктелите се одлична прилика да се дружите, но најдобро од сè е што не ви требаат куп состојки за да пиете убави пијалоци. Во некои варијанти, шејкерот не е ни потребен. Ако сакате да се оддалечите од џин и тоник или вотка измешана со сок, пробајте некои од другите комбинации – и забавата може да започне!

Мартини

Мартини е класика со две состојки за која не се потребни големи вештини. Служете го многу ладно и ставете неколку маслинки или кора од лимон во чашата. Во чаша измешајте 50мл вотка и 10мл сув вермут, пополнете го со мраз и кратко промешајте. Префрлете го во  шејкер (не тресете) и исцедете го во чаша.

Џин и чај

Чајот станува сè поголем хит на сцената со коктели. Миксолозите неуморно ги истражуваат најдобрите комбинации во пијалоците, мешајќи со црн, зелен, бел и овошен чај со различни видови џин. Измешајте 60мл џин со 90мл црн ладен чај. Доколку сакате, можете претходно да земете парче портокал, да го ставите на стаклото на чашата и да ставите шеќер на врвот од чашата за подобар вкус.

 Greyhound

Сè што ви треба за овој коктел е 60мл вотка и сок од грејпфрут. Наполнете ја чашата со мраз, истурете вотка и сок до врвот и промешајте. Ако имате грозје од рузмарин, користете го за декорација, но кора од грејпфрут исто така ќе послужи. Уживајте!

Black Russian

Коктелот од ликер и кафе нема многу врска со Русија, освен вотката што традиционално се пие таму. Ставете мраз во чаша за мешање и истурете вотка и ликер од кафе. Нежно промешајте 30 секунди до една минута и сервирајте.

Палома

Мексиканскиот класик е ослободувачки летен коктел.Освежува уште на првата голтка. По желба украсете со грејпфрут.Наполнете чаша со мраз и истурете 60мл текила, додадете сок од грејпфрут и промешајте. Ако сакате, можете да додадете и неколку капки лимон.

Куба Либре

Кубанскиот класичен коктел беше чест гостин во Хрватските кафулиња години пред да стане познат, а со лиметата(вид на лимон) се одделува од популарната рум-кола. Исцедете ја лиметата во чаша, ставете мраз и додадете ги румот и кока-колата.На крајот, украсете го коктелот со парче лимета.

Скоч и сода

Ретко кој коктел може да биде полесен за подготовка отколку виски со сода. Би било идеално да имате шкотско виски, популарниот Скоч. Истурете 60мл виски преку мразот во чашата, а потоа додадете сода и уживајте.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi