Подгответе дома Царска пита за половина час (Рецепт)

4 август, 2020
carska-pita

Вкусен појадок или вечера.

Потребни состојки:


– 3-4 кисели краставички (ако се големи, тогаш само две или една)
– 1,5 кисели пиперки
– 150 гр салама или што и да имате (можете да направите без салама)
– 150 гр кашкавал (може и сирење)
Прво, исецкајте ги состојките, вклучете ја рерната на 200 степени, подмачкајте сад за печење со дијаметар од 30 см.
– 5 јајца
– 200 мл јогурт
– 180 мл масло
– 2 чаши бело брашно (мерете сè со иста чаша)
– 1,5 лажички сол
– 1 кесичка во прав
– може да додадете сусам одозгора


Подготовка:
Изматете 5 јајца и додајте ги сите други состојки освен сусамот. Добро измешајте за да нема грутки, па додадете ги исецканото сирење, саламата, краставиците и пиперките. Додадете сусам одозгора, ако сакате.

Веднаш ставете во топла рерна и печете околу 35 минути. Проверете со чепкалка за заби.

Исечете кога ќе се олади малку, за коцките да имаат прави рабови. Ако ви се допаѓа жешко, можете и веднаш да го пресечете.

Добар апетит!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris