Подгответе превкусна вечера: Рижото со морски плодови

15 јуни, 2020
гхјк

Рижото со морска храна е оброк што е комбинација на совршен вкус и квалитетна храна во едно. Доколку сакате да подготвите брза и вкусна вечера во која ќе уживате, следете го рецептот што го подготвивме за вас.


Состојки:

300 гр морска храна

3 чешниња лук

100 гр блитва

200 гр ориз

1 коцка за супа од зеленчук

30 гр путер

50 гр пармезан

450 мл топла вода

бибер


Подготовка:

Измијте ја морската храна со млака вода, исушете ги со крпа и пржете во маслиново масло. Ставете ги во друга чинија, а во чинијата во која се пржеа плодовите, истурете масло и додадете сецкан лук. Потоа додадете го оризот и пржете уште 2-3 минути. Се топи коцката супа во врела вода, а потоа истурете сè одозгора. Добро измешајте и гответе околу 15 минути, додека водата не испари. По 15 минути, извадете го капакот, додадете бибер и промешајте, а потоа додадете ja морска храна, путер и рендан пармезан.