Подобра од cheesecake: брза и лесна торта со малини и јогурт

14 јули, 2020
61903547-torta-maline

Овој освежителен летен десерт би можел да ги израдува љубителите на чизкејк. Тортата со јогурт и малини е сочна и вкусна и многу лесна за подготовка.

СОСТОЈКИ ЗА ТОРТАТА

 • 3 цврсти јогурти (приближно 6 dcl)
 • 120 гр шеќер во прав
 • 1 ванилин шеќер
 • 6 ливчиња желатин
 • 2 пакувања хопла (приближно 4 dcl)
 • 2 мерки малини (помеѓу 400 и 500 грама)

ПОДГОТОВКА ЗА ТОРТАТА

 1. Измешајте го јогуртот и шеќерот.
 2. Подгответе го желатинот според упатствата и додајте го во јогуртот.
 3. Измешајтебго шлаг кремот со миксер, додајте го во кремот и сè добро измешајте.
 4. Ставете ги малините во саканиот калап, истурете го кремот над нив и ставетего садот во фрижидер преку ноќ.

СОВЕТ:

Малините можете да ги ставите и на класична подлога за чизкејк пред да го истурите кремот над нив. За основата ќе ви требаат:

 • 125 гр стопен путер
 • 250 гр крцкави бисквити
 • 2 лажици кафеав шеќер

Изрендајте бисквити и измешајте ги со шеќер и цимет и додадете го стопениот путер. Стиснете ја смесата во калап со дијаметар од 26 см и печете 3 до 5 минути на 180 степени Целзиусови. Наредете свежи малини на врвот на оладената торта.

Добар апетит!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi