Појадок кој ќе го обожавате: Мафини со пршута и пармезан

5 октомври, 2020
dorucak-koji-cete-voleti-mafini-sa-prsutom-i-parmezanom-640x427


Состојки:

9 јајца

2/3 чаша вода

1/4 лажиче сол

1/4 лажиче мелен бибер

50 гр пршута

1/4 чаша рендан пармезан

2 праз

Подготовка: Загрејте ја рерната на 190 ° С. Калапот за мафини премачкајте го со малку масло. Во сад, изматете јајца, вода, сол и црн пипер. Во друг сад ставете исечкано пршута, праз и истурете пармезан. Истурете ја смесата со пршута во калапите, а потоа истурете ја смесата со јајца. Печете 25 до 30 минути. Со нож извадете ги мафините од калапот.