Појадок од јајца, шунка и кашкавал за кое ви се потребни само 15 минути

22 јуни, 2020
адсфгхнј

Состојки:

10 јајца

1/2 литар млеко

2 лажички сенф

2 лажички сушена мајчина душичка,

1 лажичка лук во прав

малку сол и бибер

4 чаши леб сечен на коцки

250g сецкана шунка

250g рендан кашкавал

Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени. Изматете ги јајцата во голема чинија, додадете млеко, сенф, мајчина душица, лук, сол и бибер. Претходно премачкајте го садот за печење со масло или путер. Додадете го исецканиот леб, потоа ставете ја шунката и ренданиот кашкавал и истурете ја смесата од јајца и зачини. Печете околу 45 минути. Откако ќе се испече, се сече и се сервира.