Посно медно срце со крцкави ореви, без сомнение совршена торта! (ВИДЕО)

19 декември, 2020
торта

Вкусот е повеќе од одличен. За оние кои постат, силно ви го препорачуваме!

Потребно е:

200 мл. кисела вода
чаша брашно од 200 гр.
1 лажичка цимет
200 гр посно чоколадо
1/2 тегла џем од кајсија или некој друг
1 прашок за пециво
50 мл масло
50 гр сецкани ореви
100 гр суво грозје

Подготовка:

Истурете вода во сад, додадете масло, 6-7 лажици џем и израмнете со жица. Додадете брашно со прашок за пециво, цимет, сецкани ореви и суво грозје. Изедначете сè добро.

Тавата добро намастете ја со масло и посипете со брашно и истурете половина од смесата и израмнете. Печете на 180 степени Ц околу 10 минути да се испече малку. Омекнете 100 гр чоколадо и промешајте со џем.

medeni kolač

Извадете ја тортата и прелијте ја со чоколадо и џем и вратете ја во рерната на 2-3 минути. Извадете го повторно и истурете го остатокот од тестото. Израмнете убаво и печете уште 40 минути.

Испечената торта прелијте ја со чоколадна глазура. Добро оладете и исечете.

Уживајте!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi